Czym się zajmuje pogotowie nurkowe?

Jest to wyspecjalizowana jednostka niezbędna w wielu służbach bezpieczeństwa publicznego. Z tym określeniem czy jednostką możesz spotkać się w policji, Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, straży pożarnej lub innych jednostkach ratowniczych.

Jakie zadania wykonuje pogotowie nurkowe?

Do zadań takiego nurka należy przede wszystkim poszukiwanie ciał oraz zwłok pod wodą. Jest to też pierwsza rzecz jaka kojarzy się z tą jednostką. Jakie jeszcze obowiązki posiada nurek ratunkowy? Nurek ma zadanie m.in. wydostać osoby spod wody, ewakuuje ich z przewróconych morskich pojazdów czy samochodów, które wpadły do zbiorników wodnych. Po znalezieniu człowieka odbywa się jego transport na powierzchnię wody. Kolejnym krokiem jest akcja ratownicza związana z przywróceniem czynności życiowych. Ten element najczęściej jest przejmowany przez pogotowie ratunkowe.

Pogotowie nurkowe – jakie są wymagania do wstąpienia?

Jeśli myślisz o wstąpieniu do pogotowia nurkowego sprawdź czy spełniasz odpowiednie warunki. Podstawą jest ukończenie 18-tego roku życia. Kolejnym elementem jest zdobycie licencji nurka zawodowego.

Aby móc zostać nurkiem zawodowym musisz posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub zasadnicze zawodowe w zakresie zawodów morskich, żeglugi śródlądowej, budownictwa wodnego, zawodów mechanicznych lub elektrycznych. Ważny jest również aspekt zdrowotny. Nie możesz mieć chorób przewlekłych, dyskwalifikują Cię również schorzenia związane z problemami z drogami oddechowymi. Po uzyskaniu licencji na nurka zawodowego, co 2 lata musisz wykonywać badania kontrolne.

Pogotowie nurkowe – czy to wyłącznie służby państwowe?

Takimi działaniami zajmują się w dużej mierze firmy prywatne. Nawiązują one współpracę ze służbami państwowymi i na tej podstawie wykonują część usług. Jednak ratowanie osób wiąże się wyłącznie z pracą państwową.

W skład działań pogotowia nurkowego wchodzi wiele skomplikowanych akcji. Głównie są to akcje poszukiwawcze oraz mające na celu ratowanie tonących osób. Większość pracy odbywa się pod wodą, ewentualnie dochodzą obowiązki związane z przywróceniem akcji serca.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz